Logo KMA - Klub Młodych Autorów

Menu główne : [przeskocz]

CZY ZROZUMIAŁAM ?

12 maja. Obłuże. Wielka manifestacja młodzieży przeciw wojnie. Odsłonięcie tablicy upamięt­niającej miejsce śmierci dwunastu młodych chłopców. Zginęli za to, że byli Polakami... Okrutna jest wojna, ale my, młodzi protestujemy przeciw niej, nie rozumiemy tego. To co, że mani­festacja, że jesteśmy na niej? Ja też tam jestem. Tysiące, tysiące młodzieży. Kilkanaście szkól gdyńskich. Flagi. Różne. Biało-czerwone i błękitne, sztafeta zwycięstwa. Urny z ziemią pól bitewnych. Trybuna. Przemówienie. A wśród tego:

- Ty, stary daj trzy złote - wysoki, przystojny chłopak. - Na lody - dodaje. Kolega tłumaczy mu, że nie ma, że niech kogoś innego spyta. Kłócą się.

- Wiesz, Majka, poderwałam sobie łebka. Ma dziś wolną chatę, robi pryw. Co zrobić, żeby wcześniej zwolnili? Nawiać mam pietra, a stary nie zwolni...

Dziewczyna nazwana Majką przygląda się z zainteresowaniem "poderwanemu". Ocenia go fachowym okiem. Ma ładne oczy. Jest chłodno. Zaczyna kropić mały deszcz. A ja? Mam radio, więc razem z koleżankami słucham... Creedence Clearwater Revival. To przecież najlepszy zespół, więc muszę tego wysłuchać. Świetna piosenka "Who will stop the rain", świetny zespół, muzyka, a tu nic ciekawego i koleżanki słuchają, i przyłączają się koledzy. I jest fajnie. Więc dlaczego czuję niesmak?... Dlaczego poprzez ochrypły śpiew wokalisty usiłuję usłyszeć głos mówiącego... o nas, o nowym pokoleniu, o wierze pokładanej w nas - młodych? Dlaczego bez wyjaśnień gaszę radio?

Revival
członek KMA

Oryginalna strona z "Na przełaj"

Spis treści